فرجاد فن آوران

همه چیز درمورد ISO 9001

همه چیز درمورد ISO 9001

همه چیز درمورد ISO 9001

در این مقاله از سایت فرجاد فن آوران قصد داریم درمورد ISO 9001 صحبت کنید، اگر تمایل دارید با همه چیز در مورد ISO 9001 آشنا شوید پیشنهاد میکنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

این استاندارد به مباحث مدیریت کیفیت پرداخته و الزامات ایزو ۹۰۰۱ برای همه سازمان ها ، شرکت ها ، موسسات ، اصناف و … با هر فعالیت و هر اندازه ای قابل اجرا و و پیاده سازی است.

توجه داشته باشید که ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد مدیریت کیفیت بوده و به مباحث کیفی با دیدگاه کلی نگر و نه به صورت جزئی و فنی می پردازد.

همین موضوع باعث شده است تا این استاندارد به عنوان محبوب ترین سیستم و استاندارد مدیریت کیفیت برای همه شرکت ها و سازمان ها با هر فعالیتی در سطح جهان شناخته شود.

همه چیز درمورد ISO 9001

تفاوت ISO9001 با ISO9000

شاید برایتان سوال پیش بیاد که ایزو ۹۰۰۱چیست؟

گرچه این سؤالات بسیار متفاوت هستند، اما متقاضیان آن ها یکسان هستند.

درست است که سند و استانداردی به نام ISO 9001 وجود دارد و همچنین درست است که سند و استاندارد دیگری هم وجود دارد که ISO 9000 نامیده می شود، اما این دو عنوان نشان دهنده دو سند مختلف هستند.

اگرچه هر دوی آنها به موضوع کیفیت مربوط می شوند، اما یکسان نیستند. استانداردی که در حال حاضر در سازمان ها پیاده سازی شده و برای آن صدور گواهینامه صورت میپذیرد استاندارد ایزو ۹۰۰۱ است.

 

همه چیز درمورد ISO 9001

ISO 9001

این مقاله در حال حاضر بر روی این سؤال که «ISO 9001 چیست؟» متمرکز شده است. در چند کلمه، می توان گفت که ایزو ۹۰۰۱ یک نوع استاندارد مدیریت کیفیت است و به عبات دیگر مهم ترین و معروف ترین استاندارد ایزو مدیریتی می باشد.

 

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نشان‌دهنده روش پذیرفته شده برای انجام کاری است.

برای مثال، علایم توقف همیشه هشت‌ضلعی هستند و این یک استاندارد است.

این روش پذیرفته شدن آن‌ها است.

اگر می‌خواهید خلاق باشید و یک علامت توقف مربعی شکل بسازید، در پیدا کردن خریدار برای محصول مشکل خواهید داشت.

یا یک شرکت برای اینکه محصول تولیدی امروزش یا محصول تولیدی دیروز یا فردایش متفاوت نباشد ملزم به رعایت الزاماتی مشخص در فرایندهای خرید مواد اولیه ، فرایند تولید ، انبارش و … است.

استاندارد ISO 9001 حاوی روش های پذیرفته شده برای بهره برداری و بهبود شرکت شما است.

اصطلاح “سیستم مدیریت کیفیت” بارها در استاندارد استفاده می شود.

این اصطلاح به فرآیندهای سازمان شما مربوط می شود که بر محصولات یا خدمات نهایی تاثیر می گذارد و اساسا، این تمام کاری است که شما انجام می دهید، همه چیز از جمله برنامه ریزی، فروش تا تحویل محصول را در بر می گیرد.

برای هر فرآیند در QMS (سیستم مدیریت کیفیت) ، قوانینی وجود دارد که شما باید آن ها را رعایت کنید. این فهرست به شما انواع الزامات سیستم مدیریت کیفیت در استاندارد را ارایه می‌دهد:

  • تعریف، کنترل و بهبود فرایندهای درون شرکت شما
  • ایجاد نقش رهبری
  • برنامه ریزی نتایج و تغییرات مورد انتظار
  • شناسایی و رسیدگی به خطرات و فرصت ها

 

جهت اخذ مشاوره دریافت و پیاده سازی ISO 9001 با ما تماس حاصل فرمایید.

 

فرجاد فن آوران

شرکت فنی و مهندسی فرجاد فن آوران به شماره ثبت 15454 به عنوان یک شرکت معتبر مشاوره و آموزشی با 170 نفر از مشاوران و مدرسین خبره در زمینه ارائه خدمات مشاوره و آموزشی فعالیت می نماید.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

هفت − دو =